
Powstanie Superligi mogło namieszać nie tylko w świecie realnej piłki nożnej. Gdyby doszło do powstania tego typu rozgrywek, powstająca FIFA 22 mogłaby mieć spory problem.
W nocy z niedzieli na poniedziałek (18/19.04.) oficjalnie powołano nowe piłkarskie rozgrywki o nazwie Superliga. Utworzenie rozgrywek ogłosiło 12 zespołów. Wystarczyły jednak zaledwie 72 godziny, by cały projekt upadł. Gdyby tak się nie stało, Superliga mogłaby okazać się sporym problemem dla popularnej serii FIFA.
Superliga, czyli co?
Superliga to projekt rozgrywek, w których uczestniczyłyby najsilniejsze europejskie kluby w ramach zamkniętej ligi (czyli nikt z niej nie spada). Rozgrywki opierałyby się na systemie każdy z każdym, a następnie najlepsi awansowaliby do fazy pucharowej. Docelowo liga miała składać się z 20 zespołów.
Samowolka klubów założycielskich bardzo nie spodobała się FIFA i UEFA. Organizacje zagroziły wykluczeniem zespołów chcących brać udział w Superlidze z rozgrywek ligowych oraz europejskich pucharów (Liga Mistrzów i Liga Europy). Piłkarzom zaś zagrożono zakazem gry w reprezentacjach narodowych.
Ale co ma do tego FIFA 22 i EA?
Ma, i to dużo. Gdyby Superliga faktycznie powstała, twórcy gry z serii FIFA mieliby spory problem. Gra bowiem ma udzielone licencje od FIF-y, UEF-y i krajowych związków piłkarskich, które obejmują nazwy drużyn, lig czy nazwiska piłkarzy. Takie kłopoty licencyjne mogłyby spowodować usunięcie z gry klubów i piłkarzy, występujących w Superlidze, a co za tym idzie, gracze nie mogliby zagrać takimi drużynami jak Manchester United, Real Madryt czy Juventus Turyn.
Brak największych drużyn w grze wiązałby się też z wykastrowaniem produkcji z najlepszych piłkarzy, co mogłoby obniżyć zainteresowanie tym tytułem. Zdecydowaną większość graczy przyciąga przecież możliwość grania takimi piłkarzami jak Leo Messi, Cristiano Ronaldo czy Kevin De Bruyne.
Electronic Arts mogłoby temu zaradzić, kupując licencje od Superligi. Moim zdaniem, są jednak dwa powody, dla których by tego nie zrobili. Po pierwsze, mamy końcówkę kwietnia, prace nad grą prawdopodobnie są już bardzo zaawansowane i studio mogłoby nie zdążyć z dodaniem nowych rozgrywek do gry. Po drugie, twórcy, kupując prawa licencyjne do Superligi, mogliby narazić się na gniew federacji FIFA, z którą mają podpisaną umowę do 2022 roku.
Na razie jednak projekt Superligi upadł i raczej nie powróci w tym roku. Twórcy gry mogą spokojnie pracować, bez konieczności dokonywania zmian związanych z prawami licencyjnymi.
Gra FIFA 22 ma zaplanowaną premierę na 24 września 2021.
Foto: Shutterstock
Najnowsze wpisy
- Battlefield 2042 – poznaliśmy wymagania sprzętowe i datę otwartej bety
- Microsoft dostosuje ceny Xbox Game Pass do lokalnych rynków
- W Polsce przetestujemy trzy kolejne gry od Netflixa
- Pojawił się nowy Trojan, którego celem jest kradzież kont graczy
- Pierwsze recenzje FIFA 22 – przełomu nie ma, ale źle też nie jest
- Steam uniemożliwi granie w starsze wersje gier
Polecane wpisy
- Epic Games miał zaproponować 200 milionów dolarów za ekskluzywne gry Sony
- Cyberpunk 2077 powraca do PS Store. Sony odradza jednak granie na podstawowej wersji PlayStation 4
- Co nowego w Night City? Pierwsze informacje dotyczące patcha 1.3 do Cyberpunk 2077
- Szalone ceny gier
- Alfa testy Battlefield 2042 - EA będzie banował leakerów
- PES 2022 może być grą Free to Play
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia