
Od ponad pół roku na rynku gier zaobserwować możemy spory wzrost cen. Ceny najnowszych produkcji AAA przekroczyły już barierę 300 złotych, a w niektórych przypadkach sięgnęły nawet 400.
Niedawno zapowiedzi doczekały się najnowsze produkcje od Electronic Arts – Battlefield 2042 i FIFA 22. Wraz z zapowiedziami od razu ruszyła przedsprzedaż gier, ich ceny jednak mogą odstraszyć nawet najbardziej zagorzałych fanów. O ile cena FIF-y w standardowej edycji waha się w całkiem znośnych widełkach cenowych od 219 do 279 zł, w zależności od platformy, to za edycję Ultimate przyjdzie zapłacić na PC 349 złotych, a na konsolach aż 449 zł.
Wygląda na to, że najnowsze produkcje zaczynają ustalać nowy standard cenowy. Szczególnie mocno podwyżkę cen gier odczują posiadacze konsol PS5 i Xbox Series X/S. Dodatkowo zanosi się na to, że ceny te będą stale rosnąć. Duzi wydawcy z branży twierdzą, że ceny są sprawiedliwe i – co więcej – konsumenci są gotowi na wyższe ceny ich produkcji.
Nowa generacja, nowe ceny
Ceny najgłośniejszych tytułów AAA przyzwyczaiły nas do swojej ceny, która na ogół nie przekraczała 250 złotych. Cena ta nie zmieniła się nawet kiedy 9 lat temu zakończyła się era PS3 i Xbox 360, a gracze przesiedli się na 8 generację. Z nadejściem PS5 i Xbox Series X/S nadeszły jednak nowe ceny.
Od premiery nowej generacji konsol poprzeczka cenowa została podniesiona do 350 złotych, czyli aż o 100 więcej niż do tej pory kosztowały najgłośniejsze tytuły. Ostatnia tak duża podwyżka gier miała miejsce w 2006 roku. Od tamtego czasu granica cenowa przesuwała się bardzo powoli.
Jak twierdzą producenci gier, podwyżka cen jest konieczna, ponieważ koszt powstawania najnowszych produkcji wzrósł w ostatnich latach o 200 – 300%. Prezes Take-Two, Strauss Zelnick, w marcu tego roku, w wypowiedzi dla portalu Video Games Chronicle, bronił wysokiej ceny najnowszej odsłony NBA 2K21, mówiąc, że konsumenci byli na to gotowi. Dodał również, że są firmą dostarczającą rozrywkę, która ma urzekać i angażować, a skoro to robią, to musi nastąpić monetyzacja, dlatego wysokie ceny gier są uzasadnione.
Abonamenty jako alternatywa
Gracze, zamiast wydawać pieniądze na pojedyncze tytuły, mogą zawsze uciec się do zakupów abonamentu. Xbox Game Pass czy PS Plus to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż kupno gier na premierę. Nie jest to jednak idealna opcja dla każdego. Do tych usług najczęściej trafiają mniej głośne produkcje, a na pojawienie się tytułów z segmentu AAA od razu po premierze nie ma co liczyć.
Trochę lepiej w tej kwestii mają się gracze pecetowi. Często krótko po premierze mogą liczyć na przeceny gier. Takie platformy jak Steam, Epic Games Store, Origin czy GOG nierzadko organizują spore przeceny rozmaitych produkcji, w tym tych najgłośniejszych.
Test cierpliwości graczy
Podnosząc ceny gier, producenci wystawiają na próbę cierpliwość graczy. W pewnym momencie w końcu pojawi się granica cenowa, po przekroczeniu której gracze powiedzą „dość” i schowają swoje portfele głęboko do kieszeni. Do tego jeszcze dochodzi kwestia jakości wypuszczanych produkcji. Nie każdy będzie chciał słono płacić za gry, które dostarczą nam 20 godzin średniej jakości rozgrywki. Ponadto nowe tytuły to często gry usługi, które zawierają masę mikropłatności.
Trudno przewidzieć, jak cenowo wyglądać będzie przyszłość rynku gier. Nie mam jednak żadnych optymistycznych przeczuć w tej kwestii. Wszystkie prognozy wskazują bowiem, że niebawem ceny doskoczą do kolejnej granicy, jaką jest 400 złotych. Smutna konkluzja jest też taka, że my, jako konsumenci, nic z tym zrobić nie możemy. Moglibyśmy co prawda przestać kupować nowe gry, ale raczej nie sprawiłoby to, że ich ceny spadną do rozsądnego poziomu.
Foto: Shutterstock
Najnowsze wpisy
- Battlefield 2042 – poznaliśmy wymagania sprzętowe i datę otwartej bety
- Microsoft dostosuje ceny Xbox Game Pass do lokalnych rynków
- W Polsce przetestujemy trzy kolejne gry od Netflixa
- Pojawił się nowy Trojan, którego celem jest kradzież kont graczy
- Pierwsze recenzje FIFA 22 – przełomu nie ma, ale źle też nie jest
- Steam uniemożliwi granie w starsze wersje gier
Polecane wpisy
- Sony rozdaje kolejne prezenty
- Ruszają testy Age of Empires 4. Grę można przetestować za darmo w ten weekend
- Gracze zbombardowali Hitmana na GOG. Serwis usuwa ich recenzje
- Steam doczekał się sporej aktualizacji. Niektóre zmiany z pewnością ucieszą graczy
- Gry w Games with Gold – czerwiec 2021
- 10 urodziny Wiedźmina 2
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia