Anna Rechnio - zapomniana najlepsza polska łyżwiarka figurowa
To był najlepszy program tamtej nocy w Minneapolis
W 1998r. 20-letnia, mało komu znana Anna Rechnio na MŚ po programie krótkim zajmuje drugie miejsce.
Po jej skokach publika szaleje, czucie lodu i ekspresjonizm ujmują wszystkich. Świetna choreografia, perfekcyjnie dobrana muzyka, którą ożywia swoim naturalnym ruchem...
Miała talent, by stać się "czymś" wielkim dla Polski, ale tak nie było. Wolna od wysiłku moc i wysokość jej skoków, odległość od nich, jej krawędzie, prędkość, czystość lądowania... wszystko.
Polska nigdy nie miała nikogo tak obiecującego. Gdyby była silniejsza mentalnie, mogłaby osiągnąć WSZYSTKO.
Dla wielu osób interesujących się mniej lub więcej łyżwiarstwem, jej program krótki z 1998 roku jest jednym z najlepszych jakie mieli okazję zobaczyć w życiu.
Później w programie dowolnym popełniła liczne błędy, nie wytrzymując presji, jednak wielu znawców uważa, że wykonując nawet ten występ czysto technicznie, nie miałaby na podium szans.
Inni krytykują ówczesnych sędziów - jej program krótki powinien zostać znacznie wyżej oceniony, co wpłynęłoby na ogólną notę. W drugiej jeździe sędziowie byli również zbyt "sceptyczni".
Cytat
Gdybyś pojechała czysto program dowolny i tak znalazłabyś się raczej poza podium, ponieważ w Twój program przewidywał pięć potrójnych skoków,
a cała pierwsza piątka zawodniczek miała zaplanowane po sześć skoków z trzema obrotami w programach.
Nie mogę nikogo winić za moje wyniki. Moje programy były układane przez najlepszych rosyjskich choreografów, więc myślę, że nie odbiegały od elity.Wszędzie tam, gdzie człowiek ocenia drugiego człowieka pojawiają się pytania i dyskusje. Niestety łyżwiarstwo należy do tej grupy sportów, które są bardzo niewymierne. Czasami trzeba się pogodzić z nieprzychylną oceną sędziów. Dla każdego zawodnika ważne jest jak przyjmuje jego występ PUBLIKA.
Annie brakowało konsekwencji w skokach, miała słabą psychikę. Wiedziała, że jest dobra, jednak nie radziła sobie z presją.
Jedynym razem kiedy udało się jej przełamać, był wspomniany rok 1998. Jej dalsze występy na większych imprezach kończyły się znacznie niższymi lokatami, często z powodu upadków.
Mimo wielkiego talentu, motywacji i ambicji zawody kończyła wówczas w drugiej dziesiątce.
Często w kwalifikacjach zajmowała czołowe lokaty, jednak w czasie konkursów finałowych nie wytrzymywała wspomnianej presji.
CytatKiedy startowałam nie byłam psychicznie gotowa na taką rywalizację.
Żałuję, że zakończyłam karierę tak szybko, ale nie nie wracam do tego, co było.
W roku 2000, mając 23 lata, po zajęciu 16 miejsca na MŚ zrezygnowała z wyczynowego uprawiania łyżwiarstwa
Jej ostatnie występy w sezonie 1999/2000 kończyły się zazwyczaj wielkim rozczarowaniem i płaczem, z czym nie mogła się pogodzić.
Cytat
Jeśli zajmuje się piątą lub szóstą pozycję, to później trudno pogodzić się ze spadkiem. Nie po to człowiek ciężko trenuje, aby być coraz niżej.
Po prostu nie wytrzymałam tej presji, którą wtedy na mnie wywierano.Często namawiano mnie do powrotu. Czasami tęsknię za startami, zwłaszcza gdy oglądam relacje z mistrzostw Europy czy świata.
Ta prędkość i ten ekspresjonizm. Na koniec sama sobie bije brawo.
Jeszcze ten potrójny Lutz i podwójny loop, gdzie widać jej radość, a przy przyznawaniu not od sędziów łzy trenerki.
Czemu już nigdy kogoś takiego nie będzie?
Niestety w Polsce warunki do pracy oraz do trenowania są bardzo słabe. Ciągła walka o lód oraz niezdrowa atmosfera pomiędzy trenerami nie pomaga w pracy.
Większość trenerów wyjeżdża za granicę. Tak też zrobiła Anna, która obecnie mieszka w Danii.
3 komentarze
Rekomendowane komentarze
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się